Najbolja ostvarenja festivala ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2019

Суботу 14. децембра у Малој сали Дома културе “Студентски град”, саопштене су одлуке жирија Фестивала новог филма и видеа АЛТЕРНАТИВЕ ФИЛМ/ВИДЕО 2019.
Жири у саставу: перуанско-француска уметница Роуз Лаудер, Катрин Мунт - кустоскиња из Немачке и Александра Секулић - кустоскиња из Србије, донео је одлуку о филмовима који су се нашли на Листи значајних остварења фестивала.

 

У суботу 14. децембра у Малој сали Дома културе “Студентски град”, саопштене су одлуке жирија Фестивала новог филма и видеа АЛТЕРНАТИВЕ ФИЛМ/ВИДЕО 2019.
Жири у саставу: перуанско-француска уметница Роуз Лаудер, Катрин Мунт - кустоскиња из Немачке и Александра Секулић - кустоскиња из Србије, донео је одлуку о филмовима који су се нашли на Листи значајних остварења фестивала.

Најбољи на Алтернативама 2019. су:

Still from afar – Ева ван Тонгерен (Белгија, 2018), филм који је истовремено освојио и награду „Соња Савић“ у сарадњи са Галеријом уметности „Надежда Петровић“ из Чачка.
„ Филм овде функционише као медиј размене слика и искустава, али у инсистирању на свом праву на дистанце и неслагању. То је храбро путовање по границама онога сто се сме рећи, приказати и разумети...“

Ibarska highway – Александрија Ајдуковић (Србија, 2019)
„Филм је створен у игри ритма брзог кретања низ ужурбани пут у смени призора и контекста, и са друге стране покушаја да се фотографијом успори ритам и време врати људском животу и природи уз сам пут, чије богатство и разноликост изискују време за разумевање и често остају невидљиви или редуковани ако се опажају само из брзог тока путовања...“

Belief – Yеону Ју (Јужна Кореја, 2019)
„...начин на који је филм направљен уједињује визуелно и економски садржај којим се бави, између осталог и указујући на то да се маса одупире индивидуалној контроли технолошких система надзора.“

The Skin is Good – Ања Дорниеден & Јуан Давид Гонзалес Монроy (Немачка, 2018)
„Филм је веома оригиналан покушај успоравања, који нас вуче да додирнемо кожу филма, мами нас у визуелно и текстуално искуство које нас истовремено изазива и фрустрира у жељи да дешифрујемо и разумемо.“

Flanerie 2.0 – Клое Галиберт-Лаине (Француска, 2018)
„Евоцира потенцијале кина да прошири перцепцију ко-егзистенције, и то сувереним и одговорним коришћењем ресурса историје филма, али и храбрим и вештим увођењем ових пракси у савремену ситуацију.“

Аутори награђених филмова имаће прилику да у наредних годину дана, као гости резиденцијалног програма, сниме филм у продукцији Академског филмског центра Дома културе „Студентски град“

Top