Vodič za evaluaciju informacija




Citati i reference

Obratimo pažnju na članke iz veoma popularnog izvora informacija danas - Vikipedije. Vikipedijini članci mogu biti neobjektivni i netačni. Kako članke u Vikipediji često pišu osobe koje nisu naučni radnici, nego entuzijaste i (uglavnom) ne prolaze stručnu proveru od strane kompetentih lica (urednika), njihovu tačnost i objektivnost moramo dovesti u pitanje.

Ovde ćemo objasniti jednostavnu metodu kako da pomoću citata i referenci zaključite koje bi informacije mogle biti tačne.

Korak 1: Kada vidimo znak za fusnotu (prikazano na slici 1):

Korak 2: Klikom na fusnotu ili odlaskom na kraj strane ("Notes") možemo videti odakle je izvor te informacija. Kraćim istraživanjem i upotrebom saveta iz prethodnih lekcija možemo zaključiti da li je aktuelnost ovog članka odgovarajuća, ko je autor, da li su ove činjenice potvrđene u naučnim krugovima, itd. Vidimo sa slike 2:

Isto tako, ako umesto fusnote imamo [citation needed] ili [traži se izvor] znači da je ova informacija nepotvrđena, dakle postoji mogućnost da je informacija netačna.

Kao primer za ovu tvrdnju, pogledajte i uporedite članak o Ruđeru Boškoviću na srpskom, hrvatskom i engleskom jeziku. Obratite pažnju na citate (ili na nedostatak istih) i na kvalitet izvora koji opravdavaju činjenice koje se iznose.



Komentare i pitanja šaljite na: Pitaj bibliotekara
Ova strana je zadnji put promenjena 11.01.2013.